loader logo

fikri’nin gündemi

Herkesin nev-i şahsına münhasır bir gündemi olabilir. Ama ben fikri, umuma açık olmayan
bir fikri benimseyemem. Buyrunuz, okuyunuz !

Cuma Akşamı İş Çıkışı Sosyalleşmenin Size Kazandıracağı 12 Mükemmel Şey

Cuma Akşamı İş Çıkışı Sosyalleşmenin Size Kazandıracağı 12 Mükemmel Şey

×

Cuma Akşamı İş Çıkışı Sosyalleşmenin Size Kazandıracağı 12 Mükemmel Şey

 • Çalışma hayatı insanı yoruyor. Bütün bunlara bir de büyük şehirde yaşamanın getirdiği trafik, kalabalık, toplu taşıma eziyeti, vb. unsurlar eklenince insanların tek derdi kendilerini bir an önce eve atmak oluyor.
 • Oysa yıllardır bağırmıyor muyuz? Hayat sokaklarda demiyor muyuz? Bir günümüzü ayırıp arkadaşlarımızla birlikte vakit geçiremeyeceksek, yüzümüze bir gülümseme konduramayacaksak neden çalışıyoruz biz? Çalışmak, istediğimiz hayatı yaşamak için bir araç olmalı, onu amaç haline getirirsek maalesef hayatımızın pek bir anlamı kalmıyor.
 • İşte size Cuma akşamı iş çıkışı arkadaşlarla buluşmanız için harika sebepler veriyoruz. Bütün bunlara rağmen, siz hala eve gitmek için mücadele verecekseniz sizin bileceğiniz iş. Kaçıracak çok şeyiniz olacak bizden söylemesi.
 • 1. Cuma akşamı arkadaşlarla yapılan küçücük bir kaçamak hafta boyunca vücudunuzda biriktirdiğiniz olumsuzlukların panzehiridir, sizi temizler, arındırır.
 • 2. Nasıl ki insanlar vücutlarındaki zararlı maddeleri atmak için detoks yapıyorsa, Cuma akşamı planlanan etkinlik sosyal hayatınızın detoksudur, sizi kendinize getirir.
 • 3. Gittiğiniz ortamda bir saat dahi kalsanız bu size “sosyalleştim” duygusunu vereceğinden kendinizi psikolojik olarak inanılmaz rahat hissedersiniz.
 • 4. Hafta boyunca görmüş olduğunuz yüzlerden farklı simalar görmek, beyninizin kendini yenilemesi ve endorfin salgılaması için bulunmaz bir fırsattır.
 • 5. “Ait olduğun yerde hissetmek” için Cuma akşamları; arkadaşlarla, dostlarla gidilecek aktivite bir nimettir, kendinizi yalnız hissetmenizin önüne geçer.
 • 6. Bu toplantılar beynin resetlenmesi için gereklidir, kafanızın içinde dolaşan gereksiz düşüncelerden arınır, hafiflersiniz.
 • 7. Kendiniz olma fırsatını yakalarsınız, istediğiniz gibi rahat konuşur, dertlerinizden söz eder, elini omzunuza koyup “boş ver be!” diyebilecek insanların arasında huzur bulursunuz.
 • 8. İnsanın hayattaki en büyük amacıdır “anı biriktirmek”, işte size kocaman bir kaynak, çıkın anı biriktirin.
 • 9. Her şeyin dijitalleşmeye başladığı, hayatımızın RT’ler, favoriler, beğeniler, vs. arasında geçtiği günümüzde “gerçek” bir şeyler yapmak size varlığınızı hissettirir.
 • 10. Eğer hafta sonu çalışan biriyseniz, Cuma akşamı size ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi verir, tabii akşamdan kalma olmamak şartıyla.
 • 11. Gündelik hayatınızın yoğunluğundan ve verdiği yorgunluktan fırsat bulamadığınız yeni insanlarla tanışma için harika bir fırsattır.
 • 12. Kendinize zaman ayırıyor olmanın verdiği huzuru ve rahatlamayı anında hissedersiniz, bu sizi mutlu edecektir.
 • Şehir hayatının, iş yaşamının hırpaladığı, yorduğu bünyenizi onarmak, kendinizi motive etmek, varlığınızı hissetmek için Cuma akşamı, iş çıkışında yapılan küçük bir kaçamak kadar kolay ve etkili bir yol daha yoktur.
 • Kaynak: www.onedio.com
   Dijital reklamcılığın başı “ad blocking”le dertte!

Dijital reklamcılığın başı “ad blocking”le dertte!

×

Dijital reklamcılığın başı “ad blocking”le dertte!

 • Türkiye’de ve dünyada dijital reklam yatırımları her geçen gün artıyor. Türkiye’de 2015’in ilk yarısında 773,2 milyon TL olan yatırım hacminin 2016’nın ilk yarısında 927,6 milyon TL’yi bulması da bunun en somut kanıtı. Bir sene içerisinde yüzde 20 büyümeyi gören dijital reklam yatırımlarının önümüzdeki senelerde daha ivme kazanacağı öngörülüyor.

 • Ancak, internet dünyasının gelir kalemlerinin başında gelen dijital reklamların önünde son zamanlarda büyük bir engel var: “Ad blocking” yani “reklam engelleme” uygulamaları. Kabul edelim; mobil cihazların neredeyse tüm kaynaklarını tüketen, tek bir haber okumak için dakikalarca izlemek zorunda kaldığımız, bir anda sayfanın tam ortasında beliren ve bizi sürekli takip eden reklamlardan hepimiz bunalıyoruz. Sitelerin birçoğu kullanıcı deneyimini sabote ediyor ve bu agresif yaklaşım internet kullanıcılarını çeşitli çözüm yolları aramaya yönlendiriyor. “PC ve akıllı cihazlarda çalışan tarayıcılara yüklenen bir eklenti veya aplikasyonla herhangi bir internet mecrasında yayınlanan reklamların engellenmesi” olarak tanımlanan Ad blocking de bu çözüm yollarının başında geliyor. PageFair ve Adobe’nin 2015’te yaptığı bir araştırmaya göre dünyada yaklaşık 198 milyon kişi reklam engelleyen yazılımları kullanıyor.
 • Zarar 41,4 milyar dolar
 • Tartışma bir tarafta böyle sürerken diğer tarafta da göz ardı edilemeyecek büyük bir gerçek var. IAB Türkiye raporunda da belirtildiği gibi reklam gelirleri arttıkça yayıncılar yatırım yapıyor, teknoloji gelişiyor ve içerik zenginleşiyor. Bu tür engelleyici yazılımlarsa yayıncıların gelirleri ve yatırım gücünü azaltıyor ve reklamveren hedef kitlesine ulaşmada zorluk çekmeye başlıyor; böylece dijital reklamın verimi düşüyor. Bunun sonucunda da kullanıcılar zengin içerikten yoksun kalıyor ya da bu içeriğe ücret ödeyerek ulaşmak zorunda kalıyor. Zira PageFair ve Adobe Ad blocking Raporu’na göre, 2015’te bu uygulamalar dünya çapın¬a yayıncılara 21,8 milyar dolar, 2016’da ise 41,4 milyar dolar kaybettirdi. Sektörde konuyla ilgili yasal düzenlemeler ve çeşitli düzenleyici sistemlerle çözüm arayışı da var. IAB Türkiye’nin Mayıs 2016’da tanıttığı LEAN ve DEAL sistemleri de bunlardan ikisi.
 • Ad blocker kullanmaya başlamanın farklı sebepleri var
 • Ad blocker kullanmaya başlayanların çeşitleri nedenleri var. IAB’nin ABD’de yaptırdığı bir araştırmada yüzde 28’lik bir kesim “Adblocker’ın varlığını keşfetmek” için bu uygulamaları kullanmaya başladığını söylerken en büyük ikinci sebep yüzde 22 ile “Reklamı tıklayınca virüs bulaşması” oluyor. Onu yüzde 14 ile “Düşük kaliteli reklamlar”, yüzde 12 ile “Arkadaş tavsiyesi” ve “Davranışsal reklam görmeyi istememe” takip ediyor.
 • Yüzde 45 virüsten korunmak için Ad blocker kullanıyor
 • Aynı araştırmada Ad blocking kullananların neden kullanmaya devam ettiklerine de ışık tutuluyor. Araştırmaya katılanlar; yüzde 45 “Virüsten korunmak”, yüzde 42 “Cihazın performansını artırmak”, yüzde 40 “Reklamlardan nefret etmek” ve aynı oranda “Reklamların dikkati dağıtması” cevabını veriyor. Reklam engelleme ülkelere, yaş gruplarına, site ve tarayıcı türlerine ve pazarların gelişmişlik düzeyine göre değişiyor. Gelişmiş pazarlarda Ad blocking kullanımı yüzde 25-38 arasında değişirken, bu oran Türkiye’de görece daha düşük.

 • Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr
     2017’ye damga vuran markalar açıklandı

2017’ye damga vuran markalar açıklandı

×

2017’ye damga vuran markalar açıklandı

 • Tüm basılı ve online fiyat verilerini araştırıp takip eden, en güncel pazar araştırma analizlerini sunan BrandZone, Marketing Türkiye’ye özel olarak “2017’nin En Dinamik Markaları”nı açıkladı. Tüm kampanyaları tek tek ürün, marka, kategori ve özellik bazında inceleyen BrandZone, bir kategoride en fazla kampanyası yer alan yani en dinamik markaları raporladı. Analizde; ulusal, yerel, indirim, parfümeri, teknoloji ve toptan kanalların insert (katalog) ve basılı reklamlarında bulunan kampanyalarıyla birlikte teknoloji kategorisindeki TV reklamı kampanyaları da ele alındı.
 • Akıllı telefon kampanyalarında Samsung lider!
 • BrandZone verilerine göre; 2017 yılında toplamda 22 bin 36 kampanyanın düzenlendiği akıllı telefon kategorisinde yüzde 50’lik kampanya oranı ve 10 bin 971 kampanyayla Samsung Galaxy 2017’nin en dinamik markası oldu. Yüzde 16’lık kampanya yüzdesi ve 3 bin 536 kampanyayla Apple iPhone ikinci sırada yer aldı. Yüzde 13’lük kampanya yüzdesi ve 2 bin 808 kampanyayla Vestel üçüncü sırada yer buldu.
 • Diz üstü bilgisayarda HP zirvede
 • 25 bin 81 kampanyanın düzenlendiği diz üstü bilgisayar kategorisinde yüzde 62’lik kampanya oranı ve 15 bin 516 kampanyayla HP, 2017 yılının en dinamik markası oldu. Yüzde 20’lik kampanya yüzdesi ve 4 bin 932 kampanyayla Lenovo ikinci sırada yer aldı. Yüzde 12’lik kampanya yüzdesi ve 2 bin 899 kampanyayla Asus üçüncü sırada yer buldu.
 • Hoşbeş en dinamik marka oldu
 • Çikolata bar kaplama&gofret kategorisinde toplamda 12 bin 302 kampanya düzenlendi. Yüzde 5’lik kampanya yüzdesi ve 633 kampanyayla Eti’nin Hoşbeş markası, 2017 yılının en dinamik markası oldu. Yüzde 4’lük kampanya yüzdesi ve 493 kampanyayla Ferrero’nun Kinder markası ikinci oldu. Yüzde 4’lük kampanya yüzdesi ve 470 kampanyayla Mondelez’in Milka markası üçüncü sırada yer aldı.
 • Pınar zirveye yerleşti!
 • 2017 yılında peynir kategorisinde toplamda 16 bin 488 kampanya düzenlendi. Yüzde 14’lük kampanya oranı ve 2 bin 231 kampanyayla Yaşar Holding’in Pınar markası 2017’nin en dinamik markası oldu. Yüzde 12’lik kampanya yüzdesi ve 2 bin 18 kampanyayla Sütaş ikinci sırada yer aldı. Yüzde 7’lik kampanya yüzdesi ve bin 164 kampanyayla İçim üçüncü sırada yer aldı.
 • Coca Cola zirvede!
 • Meyve suyu kategorisinde toplamda 6 bin 649 kampanya düzenlendi. 2017 yılının en dinamik markası yüzde 21’lik kampanya yüzdesi ve bin 374 kampanyayla Coca Cola’nın Cappy markası oldu. Yüzde 13’lük kampanya yüzdesi ve 836 kampanyayla Dimes ikinci sırayı aldı. Yüzde 10’luk kampanya yüzdesi ve 687 kampanyayla Tamek üçüncü sırada yer buldu.
Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr
  2018’in dijital trendleri neler olacak?

2018’in dijital trendleri neler olacak?

×

2018’in dijital trendleri neler olacak?

 • Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, 2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendleri sıraladı.
 • Uzmanlar, 2018 yılında dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Uzmanlar tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin, 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağı söylüyor. Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, 2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde sıraladı.
 • FİJİTAL PAZARLAMA
 • Dünyada bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.
 • YAPAY ZEKA
 • ARTIK birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün girdiğiniz Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda Facebook örneğinde olduğu üzere öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak. Bu yazılımlar pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere, birçok sektörün hedef kitlelerini doğru tespitine bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlayacak.
 • MESAJLAŞMA APLİKASYONLARI
 • MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara iletiliyor. Baş döndürücü sayıların olduğu bu alanda mesajlaşma aplikasyonlarının sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor.
 • CANLI YAYIN VİDEOLAR
 • İÇERİK her zaman kraldı ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.
 • AR PAZARLAMA
 • AUGMENTED reality (artırılmış gerçeklik) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz artırılmış gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
 • KISA SÜRELİ İÇERİK
 • PERISCOPE ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.
 • VR PAZARLAMA
 • SON dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan virtual reality (sanal gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek.
 • CHATBOTS
 • YAPAY zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz chatbotslar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek gibi gözüküyor. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.
 • SANAL PARALAR
 • HIZLI yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla dikkat çekiyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdürecek.
Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr
Google’ın eski mühendislerinden sürücüsüz araç: Nuro

Google’ın eski mühendislerinden sürücüsüz araç: Nuro

×

Google’ın eski mühendislerinden sürücüsüz araç: Nuro

 • Google‘ın sürücüsüz otomobil projesinden görev alan iki eski mühendis, yeni bir sürücüsüz teslimat aracı geliştirdi. Sürücüsüz otomobil alanına farklı bir deneyim sunacak Nuro adlı araç, daha önce birçok sürücüsüz otomobil girişimine göre oldukça farklı.
 • Nuro, her ikisi de daha önce Google’ın sürücüsüz otomobil projesinde çalışan ana mühendislerden Dave Ferguson ve Jiajun Zhu tarafından kuruldu. Şirket bünyesinde daha önce Apple, Uber, Tesla ve GM gibi şirketlerde çalışmış kişilerde bulunuyor.
 • Nuro büyük sürücüsüz kamyonlar veya dronlara göre daha çok günlük kullanıcıların yaşamı kolaylaştırmayı hedefliyor. Günlük ihtiyaçları, alışveriş torbaları, kıyafetler gibi ürünleri kullanıcılara teslim edecek. Sıfırdan sürücüsüz bir araç olarak ortaya çıkan Nuro, R1 adlı ilk prototipini tanıttı.
 • Şu anki prototip aracı SUV yüksekliğinde ancak tipik bir arabadan çok daha dar. Şirket, önümüzdeki yıllarda aracın kamuya açık yollara çıkması için çalışıyor. Ayrıca, seri üretim için uygun olan aracın başka bir versiyonunu geliştiriyor.
 • Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr

Instagram’a gönderi zamanlama özelliği geliyor!

Instagram’a gönderi zamanlama özelliği geliyor!

×

Instagram’a gönderi zamanlama özelliği geliyor!

 • Instagram’da Twitter’ın Tweetdeck servisinde yaptığı gibi planlı gönderim dönemi başlıyor.
 • Instagram, işletmelerin gönderilerini zamanlamasına olanak sağlayacağını duyurdu. Reklamların dahil olmayacağı gönderi zamanlama özelliği, Instagram’a dahil edilmeyecek. Uygulama yerine Instagram API’si üzerinde değişiklikler yapılacak. İlk olarak yalnızca işletme hesaplarının kullanabileceği gönderi zamanlama özelliğinin, 2019’dan sonra bireysel hesapların kullanımına açılacağı belirtildi.
 • Hootsuite CEO’su Ryan Holmes, gönderilerin zamanlanabilir hale gelmesinin, 16 milyondan fazla müşterilerinin ana taleplerinden birisi olduğunu belirtirken, yeni API ile birlikte onlarca farklı Instagram hesabının sosyal medya yöneticileri tarafından kolay ve güvenli bir şekilde kontrol edilebileceğini dile getiriyor.
 • Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr
Kadının gücü ve fantastik diyarlar: 2018’in görsel trendleri belli oldu

Kadının gücü ve fantastik diyarlar: 2018’in görsel trendleri belli oldu

×

Kadının gücü ve fantastik diyarlar: 2018’in görsel trendleri belli oldu

Shutterstock’ın kreatif ekibi sitelerinde yapılan milyonlarca arama ve indirme verilerini analiz ederek 2018’in görsel trendlerini belirledi.
 • Her sene shutterstock’da yapılan arama ve indirmelerin analizleriyle bu yıl da karşımıza çıkacak ve popüler kültüre yön verecek görsel tasarımlar listelendi. Kadının gücü bu listede ön plana çıkıyor. İşte 2018’de bol bol göreceğimiz görsel trendler;
 • 1) Fantastik Dünya
 • Mistik yaratıklar, fantastik manzaralar içeren semboller ve görsellere sahip fantezi kategorisi bizi hayali bir dünyaya sürüklüyor. En çok bilinen fantastik karakterlerden unicorn için yapılan arama yüzde 297 artarken, deniz kızı için yapılan aramalar yüzde 145 artış gösteriyor. Fantastik diyarların, mitolojik yaratıkların içinde bulunduğu fantezi kategorisi bir çok kategoriye göre oldukça popüler.
 • 2) Yeni minimalizm
 • Popüler sanatı sürekli yeniden tasarlayarak kendini her geçen an geliştiren minimalizm bu yılın en popüler trendlerinden. Minimal dövme tasarımlarında çok kullanılan continuous line (bitmeyen çizgi) görselleri yüzde 432 oranında yükselişte. Minimalizmin içeriğinde henüz yeni popüler olan neon daire tasarımları ise yüzde 387 ile hızlı bir yükseliş elde ediyor.
 • 3) Uzaya dönüş
 • Bilim kurgu kategorisi Star Wars ve Star Trek’in yeniden uyarlamaları ile tekrar popülerlik kazandı. Tabi ki bunda Stranger Things, Dark gibi bilim kurgu dizilerin de büyük etkisi var. Güneş için yapılan aramalar yüzde 991 artış gösteriyor. Astro içerikli aramalar ise yüzde 671’lik bir yükselmede.
 • 4) Asi Pastel
 • Cıvıl cıvıl renklerin taşıdığı masumiyet ve saflığı tam tersine döndüren pastel tasarımlar popülerliğini arttırıyor ve bu yıl da karşımıza en çok çıkacak tasarımlar arasına giriyor.
 • 5) Kadının gücü
 • Kadın haklarının ve kadınların eşitlik mücadelesinin her geçen zaman daha da arttığının bir kanıtı olacak ki Dünya Kadınlar Günü’ne ait aramalar yüzde 660 oranında artmış durumda. Aktivizm alakalı aramalarda ise yükseliş yüzde 540. Kadınların küresel yürüyüşleriyle verdikleri mesajın yankıları sanata, filme, tiyatroya, politikaya kısaca her alana katlanarak etki etmeye devam ediyor.
 • 6) Antik Geometri
 • Ruhsal ve matematiksel bütünlük içeren görseller yükselen trendlerden. Simetrik ve mistik bir zemin oluşturan tasarımlar tüm dünyada tercih ediliyor. Arabesk tasarımların arama ve indirmedeki artışı yüzde 8 bin 536 ile bir hayli yüksek.

  Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr

Sesli arayüzler pazarlamanın yeni cephesi olacak

Sesli arayüzler pazarlamanın yeni cephesi olacak

×

Sesli arayüzler pazarlamanın yeni cephesi olacak

1985 yılında kurulan ve sektöre yıllardır; içgörü, analiz ve en iyi iş örneklerini sunan İngiliz medya ölçümü şirketi WARC’in son yaptığı analize göre marka ve ajansların yüzde 24’ü yakın gelecekte sesli yanıt arayüzüne geçmeyi planlıyor.
 • Küresel pazarlama istihbarat servisi WARC’in 600’den fazla pazarlama iletişimi profesyoneliyle gerçekleştirdiği anketin sonuçlarını yayınladığı Toolkit 2018 raporuna göre akıllı hoparlörlerden sanal asistanlara sesle çalışan teknoloji, markaların ve tüketicilerin 2018 yılında iletişim kuracakları tamamen yeni bir arayüz açıyor.
 • Üreticiler ve teknoloji şirketleri tüketicilerin dikkatini çekmek için uğraşırken ses hızlı bir şekilde pazarlama dünyasında kendini göstermeye başladı. Geçtiğimiz yıl Google’ın akıllı asistanı Google Home’un satışa sunulmasından kısa bir süre sonra hemen ardından Apple’ın HomePod’ı duyuruldu. Bu sırada Asya’da Çinli Baidu, Little Fish cihazıyla pazar payı almaya devam ediyor.
 • Şimdilik sesli komut teknolojisi ev ve araba gibi “özel” alanlarla sınırlandırılmış olmasıyla beraber birçok tüketici yapay zeka hakkında endişelerini dile getiriyor. Öte yandan akıllı kulaklık gibi teknolojilerin gelişmesi tüketici davranışlarını etkileyebilir.
 • WARC’in analizine göre özellikle karakter fazlalığı nedeniyle klavye ile yazmanın zor olduğu Asya pazarında sesli asistanlar daha hızlı yükselecek.
 • J. Walter Thompson Güney Doğu Asya Planlama Müdürü Ida Siow: “Sesli asistanların en gelişmiş örneklerini sergilediği Güneydoğu Asya pazarında cep telefonu kullanıcılarının yüzde 30’unun haftada en az bir kere sesli asistana başvurduğunu görüyoruz.”
 • WARC İçerik Müdürü David Tiltman: “Sesli cihazların penetrasyonu hızla artıyor. Tüketicilerin arama, katılım ve satın alma için potansiyel yeni fırsatlar yaratıyor. Toolkit araştırması, bir çok markanın bu sesle denemeye başlayacağını gösteriyor.”
 • WARC Toolkit araştırmasının diğer önemli bulguları şunlar:
 • • Markaların yüzde 56’sı ve ajansların %50’si önümüzdeki 12 ay boyunca yapay zekaya yatırım potansiyelini dile getirdi.
 • • Markaların yüzde 46’sına kıyasla ajansların yüzde 52’si chatbot ve mesajlaşma uygulamaları tarafından sunulan olanaklardan ötürü heyecanlı.
 • • Markaların yüzde 17’sinde sesli yönergeler var iken yüzde 86’sı ile görsel olanaklar sunuyor.
 • Kaynak: www.marketingturkiye.com.tr

Dünyanın en değerli markası belli oldu

Dünyanın en değerli markası belli oldu

×

Dünyanın en değerli markası belli oldu

 • Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance, dünyanın en değerli 500 markasını belirlerken, Amazon rakiplerini geride bırakarak 151 milyar dolarlık marka değeriyle birinci sırada yer aldı. Marka değerini geçen yıla göre yüzde 42 artıran Amazon’u, 146 milyar dolar ile Apple, 121 milyar dolarlık marka değeriyle Google takip etti.
 • Dünyanın en değerli markası 151 milyar dolarlık değeriyle “Amazon” oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Markası-Global 500 2018” çalışması sonuçlandı.
 • Geçen yıl 106,4 milyar dolarlık marka değeriyle üçüncü sırada yer alan ve değerini bu yıl 150 milyar 811 milyon dolara yükselten Amazon, dünya devlerini sollayarak listenin ilk sırasında yer aldı. Geçen yılki sıralamada 107 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci olan Apple, bu yıl da yerini korudu ve marka değerini yüzde 36,6 artırarak 146,3 milyar dolar seviyesine ulaştı.
 • Apple’ı geçen yılın şampiyonu Google izledi. Şirket bu yıl değerini yaklaşık 12 milyar dolar artırarak yaklaşık 121 milyar dolara yükseltmesine karşın listede iki basamak gerileyerek üçüncü sırada yer aldı.
 • Söz konusu listede bu sene değerini en yüksek oranda artıran marka yüzde 161 ile Çinli içecek firması Wuliangye oldu. En yüksek düzeyde değer kaybına uğrayan marka ise yüzde 43 kayıpla Japon teknoloji firması Toshiba olarak belirlendi.
 • Türk markaları listede yok
 • Araştırmanın sonuçlarına göre, ülkeler sıralamasında ABD açık ara önde çıktı. Listedeki ABD’li şirketlerin toplam değeri 2,5 trilyon doları geçti.
 • Global 500 listesinde marka değerinin yüzde 44’ünü (190 şirket) ABD’li şirketler oluştururken, Çinli şirketlerin yüzde 15 (57 şirket), Japon şirketlerin de yüzde 7’lik (35 şirket) orana ulaştığı görüldü.
 • En değerli markalar listesinde en yüksek paya sahip iş kolu yüzde 20 ile teknoloji oldu. Pastadan bankacılık yüzde 14, telekom yüzde 10, perakende ve otomobil sektörleri de yüzde 6 pay aldı.
 • Sıralama tablosunun en altında yer alan markanın değeri 3,7 milyar doları bulurken, bu değere erişen olmadığı için Türk markaları sıralamada yer almadı.
 • “Türk şirketler fiziki olmayan unsurları da önemsemeli”
 • Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ülkelerin markalarıyla refah ve itibar edindiklerini söyledi. İlgüner, Türkiye’nin bu yarışta yerini alabilmesi için Türk markalarının küresel rekabette daha fazla başarı elde etmesi gerektiğini belirtti. Türk markalarının yurt dışında organik büyümelerinin yanı sıra değer artıracak fiziki olmayan unsurları da önemsemeleri tavsiyesinde bulunan İlgüner, tamamen benzer, belki daha da kaliteli ürünler üretme başarısını gösteren Türk şirketlerinin ürünlerini rakiplerinden daha ucuza satmak zorunda kalmasının başlıca nedeninin değer oluşturma konusundaki eksiklikleri olduğunu bildirdi.
 • Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr

 2017’de 22 bin saatin üzerinde reklam izledik

2017’de 22 bin saatin üzerinde reklam izledik

×

2017’de 22 bin saatin üzerinde reklam izledik

 • Interpress’in televizyonda yayınlanan reklamlara yönelik yapmış olduğu incelemeye göre, 2017 yılında ekranlarda yaklaşık 22 bin saatin üzerinde reklam izlediğimiz ortaya çıktı. İncelenen 130’un üzerinde sektör içinde reklam spot sayısı bakımından ise 3 milyon 886 bin 658 adet reklam yayınlandığı tespit edildi.
 • Sürede telefon şebekeleri, spot sayısında inşaat zirvede
 • Geçtiğimiz yıl televizyonlarda yayınlanan reklamlar incelendiğinde reklam süresi bakımından ilk sırada 1.763 saatten fazla süreyle Telefon Şebeke reklamlarının yer aldığı belirlendi. 1.382 saati aşkın süreyle Elektronik ve İnteraktif yayıncılık sektörünün ikinci sırada olduğu listede 1.369 saatin üzerinde de İnşaat reklamı izlediğimiz görüldü. Bankacılık ve Kişisel Bakım ürünleri de reklam süreleri açısından öne çıkan diğer sektörler olarak dikkat çekti. Reklam spot adet sayısında ise 233 bin 516 ile İnşaat sektörünün zirvede olduğu belirlendi. İnşaatı 232 bin 841 adet ile Telefon Şebekeleri takip ederken Kişisel Bakım ürünlerinin de 203 bin 741 kez ekrana geldiği anlaşıldı. Reklam spot sayısı bakımından öne çıkan diğer sektörler ise Elektronik ve İnteraktif Yayıncılık ile Şeker ve Şekerli ürünler oldu.
 • Kamu spotları ilgi çekmeye devam ediyor
 • Halkın yararını, toplumun huzur ve refahını gözeten kamu spotları ise 2017 yılı boyunca ekranlarda sıkça yer alırken sayı olarak 102 bin 926 adet, süre olarak ise 1.076 saatin üzerinde Kamu Kuruluşlarının yayınladığı reklam izlediğimiz belirlendi. Geçen yıl televizyonda Vakıf ve Derneklerle ilgili de 59 bin 828 adet ve 600 saatten fazla reklam yayınlandığı tespit edildi.

Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr